hapşırma nasıl oluşur

HAPŞIRMA NEDİR NASIL OLUŞUR NEDENLERİ NELERDİR

Hapşırma, insanın doğası gereği engel olamadığı bir davranıştır. Her insan zaman zaman hapşırır hatta bahar aylarında biraz daha fazla hapşırır insan. Peki nedir hapşırnak, neden olur yada hapşırma olayı nasıl oluşurihapşıran kişiye neden çok yaşa denir merak edenler için tüm bu soruların cevaplarını açıklayalım.

Hapşırma nedir:

Hapşırma, insan istemese bile irade dışı aniden sesli bir şekilde ağızdan ve burundan nefes vermektir. Hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu oluşan psikolojik bir reaksiyondur.

Hapşırma Nasıl Oluşur:

Burun nefes almamızı sağlayan organımızdır ve burun içerisinden hava geçip ciğerlerimize giderken burun içi kıllar hem havanın sıcaklığını dengeler hemde toz gibi yabancı cisimleri turar. Burun bu işlemi yaparken burun sinirlerinin uyarılması sonucu hapşırma meydana gelir. Hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi sinir uçlarının ikaz göndermesi sonucu, burnumuzdan önce bir salgı gelir. Biz bunun pek farkına varamayız. Bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar uyarılarak ani nefes boşanması olayı yaşanır. Ses tellerinin olduğu bölüm önce kapanır ve buradaki havanın basıncı iyice yükselir. Sonra aniden açılarak hava yüksek bir sesle dışarı verilir. Tabii beraberinde burnumuzdaki toz gibi yabancı maddeler ve soğuk algınlığı yaratan mikroplarda atılmış olur.

Hapşırma İle İlgili Bilinmeyenler:

Normalde uyurken hapşırma olmayacağını biliyormuydunuz. Uyku sırasında özellikle rüya safhasında sinir sisteminin bazı elemanları kapalı olduğundan normal şartlarda hapşırma olmaz. Uyarı çok kuvvetli ise olabilir ama anında uyanılır.

Hapşırırken insanlar gözlerini açık tutamazlar. Uzmanlar bunu insanların acı duyduğunda gözlerini kapamaları şeklinde açıklıyorlar. Hapşırma ani ve şiddetli bir refleks durumu olduğundan insanlar elinde olmadan gözlerini kapatırlar.

Hapşırmanın Nedenleri:

Hapşırma burundaki sinilerin uyarılması sonucu meydana gelir diye açıklamıştık. Buradaki sinirlerin uyarılmasının nedenleri değişiktir. hapşırma en çok alerjik durumlarda ortaya çıkar. Bunun yanında toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha vardır. Güneş ışığı ile karşılaşınca hapşırmanın genetik olduğu ileri sürülüyor. Grip ve nezle sık sık hapşırma nedenlerinden biridir. Bu hastalıklar esnasında kişi burun tıkanıklığı ve burunda alerjik bir durum yaşamasından dolayı sık hapşırır. Fakat hapşırma hastalık mikroplarının nefes yoluyla dışarı atılmasını sağladığından faydalı olacaktır.

Hapşırırken Sakın Nefesinizi Tutmayın:

Bazı insanlar hapşırma refleksi geldiğinde nefesini tutar, ağzını kapatır ve sessiz bir hapşırma yaşar. Uzmanlar bu şekilde hapşırmanın sessiz olması çok tehlikelidir diyor. Hapşırmanın sesli ve tamamen nefesi açacak şekilde olmasını tavsiye ediyorlar. Hapşırmanın tutulması halinde boyun çıkmasına kadar pekçok zararlı etki görülebiliyor.

Hapşıran Kişiye Neden “Çok Yaşa” Denir:

Toplum içerisinde hapşıran kişiye genellikle “çok yaşa” denir. Bunun nedeni dinimize göre şöyledir; hapşırma esnasında kalbimiz anlık durur ve tekrar çalışır. Bu nedenle hapşıran kişi tekrar Allah O’na yaşamayı nasip ettiğinden “Elhamdülilllah” der. Karşısındaki kişi ise iyi dilek olarak “çok yaşa” der. Dini kitaplarda hapşırmanın sünnet olduğu yazmaktadır.

Bir diğer sebep Hırıstiyanlardan gelir. Altıncı yüzyılda hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için tebrik anlamında “Tanrı seni takdis etsin” denir. Bu söz büyük veba salgını başlayınca Papa tarafından söylenmesi zorunlu kılındı ve kanunlaştırılmıştır.

Hangi nedenle olursa olsun hapşıran kişiye çok yaşa, iyi yaşa gibi güzel dileklerde bulunmak nezaketten olsa gerek diye düşünüyorum. Tüm okuyucularımıza çok yaşayın diyelim..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *