sesli gaz çıkarmak

SESLİ GAZ ÇIKARMA NEDEN OLUR NASIL GEÇER

Sosyal bir ayıp olarak kabul edilen sesli gaz çıkarma yada geğirme toplum içerisinde rahatsız edici bir durumdur. Özel bir yemekte yada bir toplantıdasınız ve aniden engelleyemediğiniz bir şekilde sesli gaz çıkarıyorsunuz, düşünsenize ne kadar zor durumda kalırsınız. Zaman zaman pekçok insanın yaşadığı bu durum bir hastalık mıdır? Nedenleri nelerdir? Nasıl geçer sorularına yanıt bulmak için bir araştırma yaptık. Sesli gaz çıkarmanın daha çok psikolojik kökenli bir rahatsızlık olduğu sonucuna vardık.

Sesli gaz çıkarma sinirsel gerginlik durumlarında, derin solunum ile veya yutkunurken aşırı miktarda hava yutma sonucu midede biriken gazdan dolayı oluşur. İstemeden midemizde depoladığımız bu gaz en beklemdiğimiz anda biz istemesekte geğirme ile dışarıya atılır. Yuttuğumuz hava eğer midemizden bağırsaklara kadar inerse anüsten gaz çıkarma şeklinde de ortaya çıkabilir. Bu durum bir organik hastalık durumu olmayıp tamamen sinirsel bozukluklar nedeni ile oluşur.

Peki bizi rahatsız eden bir sorun olan sesli gaz çıkarma sorunundan nasıl kurtulabiliriz. Aslında cevabı oldukça kolay kendimizi kontrol etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Öncelikle psikolojik sorunlarımızı aşıp rahatlamalıyız. Sonrasında farkında olmadan yapılan hava yutma alışkanlığını ortadan kaldırmalıyız. Sinirsel nedenlerin çözümlenmesi ile problem çözümlenir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *