hamilelikte saç boyatılırmı

HAMİLELİK DÖNEMİNDE SAÇ BOYAMAK ZARARLI MIDIR

Hamilelik döneminde anneler bebeğe zarar verebilecek her türlü şeyden uzak durmaya çalışırlar. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için ne gerekirse yapmaya hazırlardır. En çok merak edilen konulardan biri de hamilelik döneminde saç boyatmanın zararlı olup olmayacağıdır. İşte bu merak edilemühim konuyu araştırdık ve uzman bir doktorumuzun açıklamaları ile sizi aydınlatmayı uygun bulduk. Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Alper Mumcu, hamilelikte saç boyatma ile ilgili şu bilgileri veriyor.

Yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilememiştir. Saç boyaları hakkında en çok araştırma yapılan kozmetik ürünleridir. Kadınların ayda 1 ya da 2 kez saçlarını boyattıklarında kullanılandan çok daha fazlası ile yapılan hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta herhangi bir teratojen (anomaliye sebebiyet verici) etki saptanamamıştır.

Bilinen bir başka gerçek ise saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik olmasıdır.Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, “Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir” şeklinde görüş bildirmektedir.

Bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin bulunduğu kolaylıkla görülebilir. Sonuç olarak hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim sorusunun cevabı evettir.

Eğer doktorunuz saçlarınızı boyatmanıza izin vermiyorsa ya da boya için ilk trimesterin bitmesini beklemenizi öneriyorsa O`na hangi gerekçeyle ve hangi bilimsel veriye dayanarak izin vermediğini sorun. Uzmanlar hamilelik döneminde saç boyatmanın zararlı olmayacağını, bebeğinize herhangi bir zarar vermeyeciğini açıklıyor. Sağlıklı günler dileriz.. Netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *