kadınlarda kanser belirtileri

KADINLARDA KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

TNT ekranlarında yayınlanan sabah programında Doktor Gürkan Kubilay, öncelikle kadın sağlığı için çok önemli bir sebzeden bahsetti. Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren dereotu çok sağlıklı bir besindir diyen Kubilay, menapoz dönemini sıkıntılı geçirmemek için ve kemikleri güçlendirek amacıyla hergün dereotu yenmesini tavsiye ediyor.

Kadınlarda kanserin belirtilerini anlatan Gürkan Kubilay, erken teşhis için açıklayacağım belirtileri olan ve şüphe duyan herkesin hemen bir uzman doktora başvurması gerekir diyor. Aslında çoğumuzun yaşadığı şişkinlik ve halsizlik gibi şikayetler bile kanser belirtsi olabiliyor. Bakın kadınlarda kanseri şüphesi olan belirtiler nelerdir.

Kadınlarda en çok yaşanan kanser türü meme kanseridir. Memede değişiklik hissettiğinizde mutlaka doktora gidin diyen Gürkan Kubilay, memede ele gelen bir kitle, meme ucunda pul pul dökülme ve şekil değişmesi kanser şüphesi olabilir. Memeden gelen süt yada kan ve portakal kabuğu görünümü tehlikeli olabilmektedir. Bir kadının memesini en iyi kendisi tanıyıp teşhis edebilir diyen Kubilay, bir meme diğeriznden az büyük olabilir bu normaldir önemli olan şekil bozukluğu olmamasıdır diyor.

Kadınlarda sık görülen kanserlerden biride rahim kanseridir. Eğer menapoz sonrası kanama yaşıyorsanız çok tehlikelidir. Bu kanamanın illaki çok olması gerekmez bir damla kanama bile risk oluşturur diyor.

Kadınlarda çok görülen kanser türlerinden biri de bağırsak kanseridir. Rektal kanama yaşıyorsanız, makattan kan gelmesi varsa mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Dışkı ile beraber gelen kanda tehlikelidir.

Rahim ağzı kanseri kadınlarda çok rastlanan kanser çeşididir. Vajinal akıntınız varsa ve bu akıntı renkli ve kötü kokulu ise mutlaka kadın doğum uzmanı bir doktora başvurunuz. Eğer akıntınız pis görünümlü ve kötü kokulu ise HPV virüsü talıyor olabilirsiniz ve rahim ağzı kanseri riskiniz olabilir.

Yumurtalık kanserinin belirtileri şişkinlik, adetlerde düzensizlik, erken doygunluk, bağırsaklarda değişikliktir. Bu şikayetlerden bir yada birkaçını yaşıyorsanız yumurtalık kanseri riskiniz olabilir doktora gidiniz.

Eğer açıklanamayan ani bir kilo kaybınız varsa mide, pankreas, yutma borusu ve akciğer kanserlerinden biri için tehlike olabilir. Kilo kaybınız bir ay gibi bir sürede 5 kilo ve üstü ise mutlaka bir doktora başvurunuz.

Sürekli halsizlik ve bitkinlik sorununuz varsa bunu hafife almayın pekçok hastalığın habercisi olabilir diyen Gürkan Kubilay, sürekli halsizlik yaşıyorsanız mutlaka şu hastalıklar için tetkik yaptırınız diyor. Halsizlik şikayeti sonucu ortaya çıkabilecek hastalıklar: troid problemleri, kalp hastalıkları, D vitamini eksikliği, demir eksikliğine bağlı kansızlık, uyku apnesi, uyku eksikliği, depresyondur. Sağlıklı günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *