normal doğum mu sezeryan mı

SEZERYAN MI NORMAL DOĞUM MU DAHA SAĞLIKLIDIR

Son yıllarda normal doğum yerine sezeryan doğumu tercih eden annelerin sayısı gittikçe artıyor. Doktorlar normal doğumun daha sağlıklı olduğunu açıklamalarına rağmen anneler normal doğumun korkusu ile sezeryan doğumu tercih ediyorlar. Sezeryan doğumun tercih edilmesindeki sebep normal doğum sancısını çekmemek. Oysa ki sezeryan doğum bir ameliyattır ve yarı ölüp tekrar dirilmektir adeta. Hem anne hemde bebek için hayati tehlikesi her ameliyatta olduğu gibi sezeryanda da vardır. Üstelik sezeryan doğumda normal doğum sırasında çekilen acıları ameliyat sonrası çekilir.

Önceden sadece normal doğumun yapılamayacağı riskli durumlarda sezeryan doğum önerilir ve yapılırdı. Fakat günümüzde annelerin isteği üzerine doğumların büyük bir çoğunluğu sezeryan doğum olarak yapılmaktadır. Annelerin normal doğum sancısı çekmemek için yöneldiği sezeryan doğumun risklerini de göz ardı etmemeleri gerektiği de bir gerçektir. Normal doğum sonrasında anne hemen kendine gelebiliyor ve normal yaşama dönüyor. Bu sayede çocukla daha çok ilgilenebiliyor. Ancak ameliyatlı doğumda bu mümkün değildir. Kadın hemen normal yaşama dönemez ve ameliyat bölgesinde sancılar oluşabilir. Ayrıca anestezi durumundan ötürü bebeği emzirme süresi gecikebiliyor. Halbuki normal doğum sonrası anne, bebeğini hızlıca emzirmeye başlayabilir.

Normal doğumun bir başka avantajıda normal doğum sonrası kilo vermek daha kolaydır. Normal doğumdan hemen sonra sıkı bir korse giyerek karnınızı toparlayabilir, olası göbek probleminden kurtulmuş olursunuz. Fakat sezeryan doğumda karınınızdaki ameliyat dikişleri nedeni ile en az bir ay korse giyemezsiniz ve göbek yağları başınıza dert olabilir.

Uzmanlarında tavsiye ettiği gibi normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir. Üstelik dinimize göre normal doğum esnasında çekilen doğum sancısının günahlarımızı ödeyeceğine inanılır. Cennet anaların ayağı altındadır unutmayalım. Anne olmak hayattaki en değerli makamdır. Anne adaylarına sağlıklı bir doğum dileriz.. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *