kimyasal peeling

KİMYASAL PEELİNG NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL YAPILIR

Kimyasal Peeling Nedir:

Peeling derinlemesine yüz temizleme yöntemidir. Kimyasal Peeling ise; cilt yüzeyinin kontrollü bir şekilde uyarılması ve soyulmasıdır. Peeling ile cildin ölü tabakası atılır, alt derideki kan dolaşımı, hücre üretimi ve kollajen doku canlanır.

Kimyasal Peelingin Faydaları:

Düzenli uygulama ile yağ ve nem dengesi düzelir, ince çizgi ve kırışıklıklar azalır, cilt tonu ve yapısı gelişme gösterir, güneş hasarları sonucunda oluşan lekeler yani pigment düzensizlikleri iyileştirilebilir, kabalaşan deriler incelir ve sivilce izleri hafifletilebilir.
Kimyasal peeling yöntemi; Akne (sivilce) tedavisinde, aknelerin iyileştikten sonra bıraktığı izlerin giderilmesinde, kırışıklıklar ve ince çizgilerin hafifletilmesinde, cilt lekelerinde, cildin nem dengesinin düzeltilmesinde, eldeki yaşlılık lekelerinde, gebelik lekelerinde, yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisinde, yaşlanma etkilerini geciktirmek için ve vücut peelingi olarak tüm vücutta kullanılan bir yöntemdir. Tedavi süresi kişiden kişiye ve kullanılacak alana göre değişir.

Kimyasal Peelingin Zararları:

Kimyasal peeling sırasında ve sonrasında geçici olarak hafif yanma hissedilebilir. Uygulama yapılan bölgede, cilt tipine bağlı olarak geçici hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma oluşabilir. Kalıcı bir hasar bırakmaz. Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir. Bu nedenle gennelikle kış döneminde uygulanması uygun olacaktır. Açık cilt yaralarında, yanık olan ciltlerde, viral ve bakteriyel cilt enfeksiyonlarında kullanılmamalıdır.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır:

Kimyasal peeling uygulaması öncesinde cildin derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bu temizleme işlemi yapılırken herhangi bir jel veya temizleme sütünün değil kimyasal peeling öncesi temizleme solüsyonlarının kullanılması gerekmektedir. Yüz bölgesi derinlemesine temizlendikten sonra iyice kurulanmalıdır. Yüzün hassas olan göz çevresi, burun kenarları gibi bölgelerine vazelin sürülerek, kimyasal peelingten etkilenerek tahriş olmaları önlenmektedir.

Bu işlemin ardından düşük dozda olan kimyasal peeling solüsyonunu alın bölgesinden başlanarak, çok hızlı ve eşit şekilde yüz bölgesine uygulanmaktadır. Kimyasal peeling uygulamaları ile birlikte uygulamanın daha etkili olması için soruna yönelik bir takım pedler de kullanılmaktadır. Örneğin kişinin kırışıklık problemi varsa antioksidan pedler, akne problemi varsa akne pedleri kullanılmaktadır. Bu pedler glikolik asit içermektedir.

Kimyasal peeling türevleri genellikle solüsyonlar şeklinde olup, leke tedavilerinde, akne skarlarında, siyah nokta ve çizgilenme problemlerinde lazerlerden ve mikrodermabrazyon adı verilen kristalli soyma işlemlerinden destek alınabilmektedir. Tabiki kimyasal peeling uygulaması çokta doğal olmayan bir yöntemdir. Cildinizde çok büyük cilt sorunlarımız yoksa doğal yöntemler denemenizi öneririz. Güzel günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *