geç uyuyanlar daha zeki

GEÇ UYUYAN İNSANLARIN DAHA ZEKİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ

İşte size ilginç bir haber daha. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu ilginç haberimiz uyku saatlerimizle alakalı. Aslında uyduğumuz saatin zeka göstergesi olması çok ilginç olsa da gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum. Büyük düşünürler, bilim adamları yada yazarların gece çalıştıklarını okumuştum.Gecenin sessiz ve kasvetli havası çalışmak içinde uygun olabiliyor demekki. Bakın haberde aynen şu şekilde yazıyor.

“İngiltere´de yapılan bir araştırmaya göre, gece geç saatlerde uykuya yatanların IQ´su (zekâ düzeyi) daha yüksek, erken yatanların ise daha düşük. London School of Economics´in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu. Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ´su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar. Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor.

Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı Dr. Sabri Derman ise araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “İlginç bir araştırma! Yaratıcı insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor. Öte yandan genetik olarak ebeveynlerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek. Belki de yaratıcı insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 iş saatlerine uyamıyorlar, rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar”

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *