aile hekimimi nasıl öğrenirim

AİLE HEKİMLİĞİ HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

Aile hekimliği ülkemizde yeni başlayan bir sağlık hizmetidir. Aile hekiminizin kim olduğunu biliyor musunuz? Aile hekimi hangi hastalıklara bakar, ne iş yapar? Aile hekimliği hakkında merak edilen tüm sorular Gülben Ergen’in sunduğu sabah programında cevap buldu. Programa katılan Doktor Turgut Özcan, Doktor Aysen Susmuşoğlu, Ebe Hemşire Zehra Değmen aile hekimliğine dair tüm soruları yanıtladı.

Aile Hekimini Nasıl Öğrenebiliriz:

Aile hekiminizi öğrenmek için TC kimlik numaranızı 6698 ‘e mesaj olarak gönderdiğinizde aile hekiminiz size mesajla bildirilmektedir.

Aile Hekimliğinde Sosyal Güvence Gerekir mi:

Aile hekimine başvurmak için sosyal sağlık güvencesi olma şartı yoktur. Hiçbir sağlık güvenceniz olmasa bile aile hekimleri size hizmet verecektir. Tüm muayene ve tahliller bedava yapılmaktadır.

Aile Hekimliğinde Hamile ve Bebek Takibi:

Aile hekimliğinde her vatandaşın birde ebe ve hemşiresi sağlık ocaklarında hazır bulunmaktadır. Hamilelik dönemi takipleri, çocukların aşı takibi yapılmaktadır. Tüm aşılar ücretsizdir. Özel hastanelerde yapılan aişılarla aynı özelliktedir. İyi korunan aşılar sağlık bakanlığının onayladığı ve öngördüğü aşılardır. Nerede yaptırırsanız yaptırın aynı ilaçtır.

Aile Hekimliği Nasıl İşler:

Aile hekimliği koruyucu sağlık hizmetidir. Temel sağlık hizmetlerinin tamamı aile hekimi tarafından verilmektedir. Aile hekimliği sağlığın giriş kapısıdır aslında. Hastanın ilk muayeneleri yapılıp eğer branş gerektiren bir sorunu varsa hastanelere sevk edilmektedir.

Aile Hekimliğinde Hasta Takibi:

Aile hekimliğinde hastaların tüm bilgileri bilgisayarlarda mobis siteminde kayılıdır. Anne karnından itibaren aile hekimi kişiyi takip etmektedir. Geçirilen tüm hastalıklar ve verilen ilaçlar sisteme kayıt edilmektedir.

Aile Hekimliğindeki Sorunlar:

Aile hekimi sayısının az olması nedeniyle bir doktorun ilgilenmesi gereken hasta sayısı çok fazladır. Bu nedenle hastayla ilgilenme süresi azalır ve yetersiz kalır. Aile hekimi doktorlar her vatandş aile hekimini tanımalı ve hasta olmasa bile aile hekimi ile tanışmalıdır diyor.www.kadinlariz.com

Bir Başka Şehire Misafir Gittiğimizde Aile Hekimliğinden Yararlanabilirmiyiz:

Başka bir şşehre misafir gittiğinizde, en yakın sağlık ocağında misafir olarak muayene olabilir yada ilaç yazdırabilirsiniz. Ancak gittiğiniz yerde 3 aydan fazla kalırsanız kaydınızı kaldığınız yere aktarabilirsiniz. Çok kolay bir işlem ile kayıt yeriniz değişebilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *