baş ağrıları

NEDEN BU KADAR ÇOK BAŞIM AĞRIYOR

Pekçok insanın ortak sorunu haline gelen baş ağrıları kişinin hayatını olumsuz etkileyen ciddi bir rahatsızlık olabiliyor. Çoğu kişinin ortak sorusu olan neden bu kadar çok başım ağrıyor? sorusunun çeşitli cevapları var. Baş ağrılarının çok farklı nedenleri olabilir.

Günümüzde artan teknolojiye bağlı olarak stres ve gerginliğe bağlı baş ağrıları daha sık görülüyor. İçinde yaşadığımız hayat, iş yoğunluğumuz, işten eve giderken trafikte yaşananlar, gürültü, maddi sıkıntılar gibi pekçok neden strese bağlı baş ağrılarına sebep oluyor. Yediğimiz gıdalar hatta içtiğimiz su bile bizde gerginliğe neden olarak baş ağrısı yapabiliyor. Gıdalardaki sağlıksızlık hayatımızın her safhasını etkiliyor. Birde unutmamamız gereken nedenlerden biride cep telefonu ve bilgisayar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı kötü etkileyerek yorgunluk, bitkinlik ve baş ağrılarına sebep oluyor.

Migren, sık karşılaşılan kronik bir baş ağrısı hastalığıdır. Saatlerce hatta günlerce devam eden şiddetli bir baş ağrısı, mide bulantısınıda beraberinde getiriyor. Kalıtımsal da olabilen migren henüz kesin bir tedavisi olamayan ancak ilaçlarla azaltılabilen bir hastalıktır. Erkeklere göre kadınlarda daha çok görülen bu hastalıkta kendi doktorumuz kendimiz olmalıyız. Migren atakları henüz başlarken alınacak uygun ilaçlar ağrımız uzun sürmeden baş ağrımızın geçmesini sağlayabilir. Fakat şiddetli baş ağrımız başlamış ise iyileşmek daha zor olacaktır. Alternatif tıp olarak kabul göre ve günümüzde çok tercih edilen bazı bitkisel çözümlerde etkin olabilmektedir. Fakat mutlaka doğru uygulanmalıdır.

Sinüzit ve üst solunum yolu rahatsızlıkları da baş ağrısına neden olan etkenlerdendir. Özellikle sinüzit şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır. Tedavisi mümkün olan sinüzit için mutlaka doktora gidilmelidir. Tedavi olduğumuzda baş ağrımızda sinüzit hastalığımız ile beraber geçecektir.

Göz ve diş hastalıkları gibi nedenlerde hafif ve geçici baş ağrıları yapabilmektedir. Rahatsızlığımız geçtiğinde baş ağrımızda geçecektir. Fakat uzun süre geçmeyen ve sık sık tekrar eden şiddetli baş ağrılarımız varsa mutlaka doktora gitmeliyiz. Prof. Dr. Mehmet Yaşar, baş ağrısının her yaşta görülebilen beyin tümörünün habercisi olabileceğini söyledi. Beyin tümörü tedavisi olmayan öldürücü bir hastalık değildir fakat erken teşhis tedavi için önemlidir. Bu nedenle baş ağrısı deyip geçmeden mutlaka doktora gitmek gerekir. Sağlıklı günler dileğiyle…
Admin: Serpil Özyaman

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *