burun spreyinin zararları

BURUN SPREYİNDEKİ TEHLİKE NEDİR BURUN SPREYİ ZARARLI MI

Özellikle kış aylarında sık sık yaşanan burun tıkanıklarında rastgele burun spreyi kullanmanın zararlarını açıklayan uzmanlar, bilhassa çocuklar için burun spreyi kullanırken dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Uzun süreli kullanımlarda tehlikeli olabileceğini ve zarar verebileceği açıklanıyor. Prof. Dr. Uslu, burun spreylerinin mutlaka hekimin tavsiye ettiği kullanım sıklığında uygulanması gerektiğini vurguladı. En çok kullanılan burun speyleri serum fizyolojik ve halk arasında okyanus suyu denilen özel sıvılardır. Burun içindeki dokuları geçici süreyle küçülten dekonjestan ve uzun kullanımlık steroid içerikli çeşitli türleri bulunan burun sprayleri kullanılmaktadır. Deniz suyu içeren spreylerin mekanik temizlik için kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Uslu, bu tür spreylerin aşırıya kaçılmadan uzun süreli olarak kullanılabileceğini dile getirerek, okyanus suyu ve serum fizyolojiklerin, daha çok çocuklarda burun salgısını temizlemek amacıyla kullanıldığını, ayrıca burun operasyonlarında içerdeki birikintilerin temizlenmesi ve dokuların rahatlaması için uygulandığını bildirdi.

DEKONJESTAN SPREYLERİN KULLANIMINA DİKKAT

Dokuları küçülten spreylerin kullanımının daha kısa süreli olması gerektiğine dikkati çeken Prof Dr. Sabri Uslu, şu bilgileri verdi: “Dekonjestanların dokuları küçültücü etkisi olduğu için bir müddet nefes almada rahatlık sağlar, ancak uzun süreli kullanımlarda dokuların gevşeme küçülme ahengini kaybedeceği için ilaç etkisiz hale gelir. Bunun sonucunda da tam tersine burun içerisinde şişkinliğe ve tıkanıklığa yol açabiliyor. Dokular daha kırılgan hale geldiği için hem şişkinilik, hem de kanamaya neden oluyor. Bunun için, istisnai durumlar hariç, 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

”Prof. Dr. Uslu, dekonjestanların kullanımında dikkatli olunması gerektiğini dile getirerek, “Bu tür burun spreyleri, nadiren hassas bünyelerde ve özellikle kalp sorunu olan kişilerde burun içerisine sıkıldığında, normal dolaşıma karışabildiği için kalp üzerinde ritm artırıcı bir etki yapabilir. Kalp ritminin artması sonrasında hastalar çarpıntı hissedebilir. Bazen de hassas bünyelerde tansiyonu artırıcı etkisi olabilir” uyarısında bulundu.

Prof Dr. Sabri Uslu, steroid içeren spreylerin ise uzun süreli kullanıma müsait olduğunun altını çizerek, bu tür spreylerin dokudaki şişkinlik yaratıcı reaksiyonları azalttığını için solunumda rahatlık sağladığını bildirdi. Steroid içerikli spreylerin, daha çok kronik sinüzitte kullanılabileceğini ve kullanım sıklığının bir aydan fazla süre olabileceğini kaydetti.Uslu, burnun kemik yapısından kaynaklı solunum güçlüğü çeken kişilerin ise sürekli çeşitli burun spreyleri kullanarak soruna çözüm aramasından ziyade Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurması ve gerekli görülmesi halinde cerrahi operasyonun tercih edilmesinin uygun olduğunu kaydetti. Uslu, “Çünkü, altta yatan sorun çözülmedikçe, bu tür ürünlerin kullanımı geçici çözümler olacaktır. Burun tıkanıklığı yakınması olanlarda çözüm, uzman hekimin muayene ve değerlendirmesi sonucunda uygun cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile bulunabilecektir” dedi. Özellikle çocuklarınızda burun spreyi kullanımında dikkatli olunuz. Sağlıklı günler ..netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *