genç yaşta unutkanlık

GENÇ YAŞTA UNUTKANLIK NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Günlük hayatımızda ne çok şeyi unutur olduk değil mi? Genç yaşta insanlar hatta çocuklar bile günlük işlerini bile unutur oldu diyebiliriz. Günümüzde pekçok insanda görülen bir durum aslında. Bu nedenle endişelenmeyin, bu unutkanlığı yenmek yine sizin elinizde. Şimdi uzmanların açıklamaları ile genç yaşta unutkanlık neden olur ve ne yapmamız gerekir açıklayalım.

40- 50 yaşlardan sonra yavaş yavaş başlayan unutkanlık normaldir. Bu yaşlanmaya bağlı bir unutkanlıktır. İlerlememesi için bir nöroloğa başvurarak alzeimer hastası olmamak adına tedbirler alınmasında fayda vardır. Ancak henüz 40 yaşına gelmemiş iseniz ve unutkanlık sorununuz başladı ise bunun farklı nedenleri ve tedavi şekilleri vardır. Dr. Hakan Atalay, “genç yaşlarda kalıcı ve günlük hayatı etkileyen unutkanlıklar yaşanıyorsa; beraberinde keyifsizlik moralsizlik konsantrasyon eksikliği işten kaçınma hali gibi diğer belirtiler varsa organik bir şey olma ihtimalinin çok daha düşük olduğunu kişinin depresyonda olabileceğini belirtiyor. İşte bu durumda gidilecek adres psikiyatri uzmanı oluyor.”

Dr. Hakan Atalay, unutkanlık çoğu kez depresyon, kaygı bozukluğu ya da başka hastalıkların var olduğunu belirtiyor ve bu durumu şöyle örneklendiriyor: “Kişi travmatik bir olay yaşamış ve sonra bu olayı unutmuşsa yani sadece bu olaya özgü bir unutkanlıksa yaşadığı bu psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Hastalığın tanısını koymak için öncelikle hikayesini çok iyi bilmek gerekir. travma geçiren birinde unutkanlık varsa onu psikolojik olarak yorumlamak doğru olmaz. Ruhsal bir travma yaşayıp yaşamadığı herhangi başka bir hastalık olup olmadığı ailede öykü olup olmadığı başka belirtilerin varlığı depresyon durumu gibi birçok etkeni araştırmak gerekir. Unutkanlık ciddi ve kalıcı bir biçimde devam ediyorsa hastayı nöropsikolojik değerlendirmeden geçirmek belki de nörolojiye yönlendirmek iyi olur.”

Unutkanlık çoğunlukla “psikojenik amnezi” yani ruhsal nedenlerden kaynaklanan unutkanlık şeklinde görülür. Dr. Atalay bu hastalıkta psikoterapi ile travmanın konuşulması ve çözümlenmesine yönelik tedaviler uygulanması gerektiğini söylüyor. Depresyona bağlı unutkanlıklarda ilaç ve terapi ile depresyon tedavisi uygulanabileceğini ifade ediyor. Uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu yapabilir ve bu da unutkanlığa yol açar. Kalıcı olursa ve günlük hayatı etkilerse müdahale etmek gerekir.

Unutkanlığa son veren ve Hafızayı Güçlendiren Teknikler:

Unutkanlıktan kurtulmak için hafızamızı güçlendirmek çok faydalı olacaktır. Hem unutkanlığı yenip hemde öğrenme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bugün duyduğumu yarın unutuyorum diyorsanız şimdi zihninizi geliştirme zamanı. İşte bu noktada Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl hafızayı güçlendirmek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

1) Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek gerekir.
2) Beyin sağlığımızı korumak için yeterli beslenme şarttır, Bu nedenle ağır diyetler ve uzun süren açlıklardan kaçınmak gerekir.
3) Spor yapmak özellikle yürüyüş unutkanlıktan kurtulmak için faydalı olacaktır.
4) Bulmaca çözmek iyi gelir.
5) Kitap okumak ve müzik dinlemek beyni gençleştirir ve zinde tutar.
6) Sosyal ilişkileri geliştirmekte unutkanlığa çare olacaktır.
7) Günlük hayatınızda rahat ve huzurlu olmak önemlidir. Sürekli bir telaş içerisinde iseniz ve yaptığınız işleri çabuk yapmaya çalışıyorsanız unutlkanlığınız artabilir.
8 ) Her gününüz bir diğerinin aynı ise ve monotonlaşmışsa düşünce gücünüz zayıf düştüğünden unutkan olursunuz. Hergün yeni bir bilgi ile tanışın.
Sağlıklı günler …www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *