gençlik hormonu nedir

GENÇLİK HORMONU NEDİR ETKİLERİ NELERDİR GENÇ KALMAK İÇİN NE YAPILIR

Genç kalmayı herkes ister sanırım. Yaşlanmak özellikle bayanlarda korkulu bir rüya gibidir diyebiliriz. Tabiki her yaşın ayrı bir güzelliği var fakat ne kadar geç saçlarımız beyazlarsa, ne kadar geç kırışırsak o kadar mutlu oluruz sanırım. Bazı insanlara bakarız yıllar onları hiç etkilemez şaşırırız. Yaşlanmayan insanlara imreniriz adeta. Peki nasıl genç kalıyorlar dersiniz. Gençlik hormonu insanların genç kalmasını sağlıyor diyebiliriz. Peki nedir gençlik hormonui nasıl bazı insanlarda daha yüksek oluyorki yaşlanmıyorlar açıklayalım.

Gençlik Hormonu Nedir:

Gençlik hormonu tıp dilinde DHEA Dehidropiyandrosteron adı verilen bu hormon bedenimizin gençlik hormonudur. Özellikle strese karşı en kesin ve doğal çözümdür. Strese karşı vücutta doğal bağışıklık oluşturur ve vücudun genç kalmasını sağlar.

Gençlik Hormonu Nasıl Etki Eder:

Gençlik hormonu olan DHEA hormonun bağışıklık ve savunma sistemiyle direkt olarak bağlantısı vardır. Sağlıklı bir insanda bu hormonun beyindeki konsantrasyonu, kandakine oranla 10 kat fazla etkilediği ortaya çıkmıştır. Stres anında kortizon salgılanır. Kortizonun görevi, stresi tolere edebilir hale getirmektir. Stresin ağırlığı ve devamlılığı artarsa, kortizon salgısı da artar. Aşırı ve uzun süreli salgılanması, vücudumuza büyük zarar verir. Bağışıklık istemini bloke ederek vücut direncini düşürür. Bu durumda DHEA devreye girerek, kortizon salgısını azaltır ve stresin etkisini yumuşatır.

Yaş ilerledikçe DHEA hormonu azalır, buna karşılık kortizon salgısı çoğalarak yaşlanmamıza hız kazandırır.DHEA hormonu, böbrek üstü bezi tarafından salgılanır. Cinsel hormonların başıdır. Kadınlarda kadınlık hormonuna, erkeklerde erkeklik hormonuna veya stres hormonu olarak bilinen kortizona dönüşebilir. Bu hormonu dışarıdan tablet şeklinde almak için, mutlaka önce doktora danışmak gerekir. Ancak bu pek çok yiyecekte de mevcuttur.

Gençlik Hormonu Salgısını Artırmak İçin Doğal Çözümler:

Gençlik hormonunun en büyük düşmanı strestir. Bu nedenle mümkün oldukça stresten uzak durun ve azaltmaya çalışın. Her çeşit stres DHEA üretimini azaltır çünkü stres esnasında salgılanan kortizon, DHEA’nın karşıtı bir hormondur. Stresi azaltmak ve DHEA salgısını azaltmak için egzersiz yapılmalıdır. Açık havada yürüyüş, yüzme ve benzeri egzersizler faydalıları arasındadır. Egzersiz en iyi meditasyondur ve sizi stresten arındırır.

Genç kalmak istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, tüm hormonların yeterince salgılanmasını sağlar. Özellikle balık, yağsız et-tavuk ve peynir gibi protein kaynakları ihmal edilmemelidir. Bu hormonun yapımı için gerekli ana maddeyi içeren patlıcan, zeytin, zeytinyağı, peynir, deniz balıkları, avokado gibi yiyecek maddeleri, yeterli miktarda tüketilmelidir.

Vücudunuzda gençlik hormonu üretmek için yeterli krom yoksa, birkaç ay boyunca ağız yoluyla krom tablet almak faydalıdır. Yapılan araştırmalar, bu hormonun yaşlılara dışarıdan verilmesiyle zihinsel performansın arttığını, belleğin ve bağışıklık sisteminin güçlendiğini göstermiştir. DHEA hormonu, yağın vücutta dağılımını ve yakılıp enerjiye dönüşmesini sağlayarak, kilo almayı da engeller. Genç kalmak isteyenlere bu önerilerimiz çokta zor olmasa gerek. Genç ve sağlıklı bir yaşam dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *