kızartma yağı kaç kez kullanılır

KIZARTMA YAĞINDA KANSER TEHLİKESİ

Özellikle patates kızartması yağı defalarca kullanılır. Sıvı yağların Türkiye’de Petrol fiyatlarının bile üzerinde olduğunu düşünürsek, dar ve orta gelirli aileler mutfakta en pahalı ürünler arasında yer alan yağı, idareli kullanmaya çalışır. Sıvı yağda tasarruf denilince ilk akla kızartma yağlarının birkaç kez kullanılması akla gelir. Evet pekçok mutfakta kızartma yağı defalarca kullanılır. Peki kızartma yağı kaç kez kullanılmalıdır. Kızartma yağını defalarca kullanmanın zararları nelerdir. Dilerseniz bu konuda uzman açıklamalarına bakalım.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Başoğlu, yapılan araştırmalara göre kızartma yağlarının en kötü ihtimalle en fazla 5 kez kullanılabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Bilim adamları 3 ve 5 kez arasında görüş bildiriyor. Kızartma yağlarının birkaç kez kullanılması için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Öncelikle sıvı yağların baş düşmanı havadaki oksijen ve güneş ışınlarıdır. Bu yüzden kızartma yağlarını saklarken öncelikle iyi süzülmesi gerekiyor. Yağ, şişeye içinde hava kalmayacak şekilde doldurulmalı ve güneş ışığından korunmalıdır. Yağı, güneş ışığından korumak için en iyi yer buzdolaplarıdır.”Birçok kadının kızartma yağlarını bir tasın içine aldığını belirten Başoğlu, “Bunu da mutfağın güneş ışığı alan bir yerine koyuyor. Yani yağda zararlı bileşiklerin oluşması için her şey yapılıyor. Kızartma yağlarında kurallara uyulmazsa kanserojen maddeler oluşuyor” dedi.Başoğlu, bu konuda yapılan uyarılara rağmen halen birçok bakkalda sıvı yağların camların önüne konulduğunu ifade ederek, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalan bu yağlarda da zararlı bileşiklerin oluşabileceğini sözlerine ekledi.

Görüyoruz ki mutfakta yemek hazırlarken yaptığımız yanlışlar çağın hastalığı kansere bile neden olabiliyor. Bu nedenle gıda kullanımı konusunda bilinçli haraket etmeliyiz. Çocuklarımızın severek yediği patates kızartması için kullandığımız yağı uzmanlarında söylediği gibi 3 yada en fazla 5 kez kullanımdan sonra atalım. Kullanmadığımız yağı süzerek bir şişe içerisinde buzdolabında saklayalım. Bilinçli anneler sağlıklı nesiller yetiştirecektir unutmayalım. Sağlıklı günler…www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *