laptop kısırlık yaparmı

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR ERKELERDE KISIRLIĞA NEDEN OLUYOR

Artık hayatımızda büyük bir yere sahip olab bilgisayarın radyasyon yayarak sağlığımıza zarar verdiğini biliyoruz. Masa üstü sabit bilgisayarlardan sonra yeni teknoloji ile tanıştığımız dizüstü taşınabilir kablosuz bilgisayarların, radyasyonun yanı sıra erkelerde kısırlığa neden olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar dizüstü bilgisayarların nasıl zarar verdiği ve nasıl kısırlığa neden olduğunu şu şekilde açıklıyor.

İnternete kablosuz erişimin yani Wi-Fi‘nin yaydığı elektromanyetik dalgalar ve kucakta dizüstü bilgisayar kullanımından dolayı testislerde oluşan yüksek ısı, üreme fonksiyonlarını etkileyerek sperm hareketliliğini azaltıyor ve spermin genetik yapısına zarar veriyor.

Laptop bilgisayarların ve Wi- Fi adı verine kablosuz internet bağlantısının zararları yapılan bazı klinik deneylerle de kanıtlandı. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Laboratuar Direktörü Dr. Elif Ergin, dizüstü bilgisayar kullanımı ve kablosuz internetin erkek kısırlığı ile ilişkisinin yıllardır hep konuşulduğunu, ancak bu konudaki klinik deneylerin sonucunun geçtiğimiz günlerde alındığını söyledi.

Genellikle kucak üzerinde kullanılan dizüstü bilgisayarlar erkeklerin genital bölgelerinde ısı artışına ve elektromanyetik (RF-EMW) dalgalarına maruz kalmalarına yol açıyor. Zira, çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 50’sinde erkek faktörü bulunuyor. Dolayısıyla özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin dizüstü bilgisayar kullanımına dikkat etmeleri gerekiyor.

Bu alandaki deneysel çalışmalar, dizüstü bilgisayar kullanımının testislerde ısı artışına neden olduğunu ortaya koydu. Yapılan son çalışmada ise kablosuz internetin spermler üzerinde olan etkileri araştırıldı. Bu çalışma dizüstü bilgisayar kullanımı esnasındaki elektromanyetik dalgaların insan spermi üzerine olan etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Sağlıklı 29 erkek hastadan alınan sperm örnekleri üzerinde yapılan çalışmada, her bir sperm örneği iki gruba ayrılarak farklı ortamlarda bekletilmiş. Örneklerin biri, oda ısısındaki kablosuz internete bağlı ve aktif olarak çalışan bir dizüstü bilgisayarın altına (3 cm uzağına) yerleştirilerek 4 saat bekletilirken, diğer örnek ise oda ısısında dizüstü bilgisayardan uzakta 4 saat bekletilmiş. 4 saatin sonunda bütün sperm örnekleri tekrar incelendiğinde; laptop altında bekletilen örneklerde ileri hareketli sperm oranının anlamlı olarak azaldığı ve DNA hasarının arttığı görülmüş.

Elde edilen veriler, erkek üreme organlarının yakınında kullanılan bir dizüstü bilgisayar varlığının, erkek sperm kalitesini azaltabileceğini ortaya koyuyor.Yapılan deneysel araştırmadan kablosuz internet kullanılan dizüstü bilgisayarların erkekler açısından ne denli zararlı olabileceğinin anlaşıldı. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler dizüstü bilgisayar kullanımını mutlaka sınırlandırmalıdırlar. Ayrıca kablosuz internetin yaydığı elektromanyetik dalgalar kadar kucakta kullanılan dizüstü bilgisayarların alt kısımlarında oluşan aşırı sıcaklık da testislere ve dolayısıyla sperm kalitesine zarar verebilir. Bu nedenle çağımız teknolojisini dikkatli kullanmak şarttır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *