yaz geliyor böcek ısırmalarına dikkat

SICAKLARDAKİ BÜYÜK TEHLİKE BÖCEK ISIRIKLARI

Doktor Güneş Ertürk Doktorum programında sıcak havalarda dışarda karşılaşabileceğimiz böcek ısırmaları nasıl bir tehlike yaratır açıkladı. Kene sokmaları en büyük tehlikedir. Yeşil ve kırlık alanlarda çimlerin olduğu yerlerde olabilir. Açık deride tırmanır. Kırlara gittiğimizde uzun ve kapalı kıyafetler giyilmeli ve açık renk olmalıdır. Derinin altına kafası girer.Yakın bir sağlık kuruluşu varsa yakında hemen gidin yoksa asla tutup çekmeyin. Tam deriye girdiği, tutunduğu noktadan bir cımbızla tutup çekmek en doğrusudur. Çıkarken kana zehir bırakabilr. Bu nedenle en iyisi bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Kene ısırığından sonra yuvarlak kızarıklık oluşabilir. Kene ne kadar sürede yapışır. Deriye tutunduğu anda hissetmek zordur verdiği zehirle uyuşturur.

Örümcek ısırması çok önemlidir. Şişlik kızarıklık ve iltihaplanma ile anlaşılır hemen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Böcek ısırdığında o bölgeyi sabunlu suyla yıkayıp buz kompleksi yapınız ki dağılmasın. Asla sıkmayın daha çok zehir dağılır.

Bit ve pire ısırıkları bacak altlarında çok görülür. Köpeklerden çok gelir. Tahta kurusu ısırığıda aynı pire ısırığı gibi nokta nokta kızarıklıklar şeklinde görülür. Tahta kurusu daha çok eski eşyalar ve tenha yerlerde görülür.

Arı sokmasında yine bölgeyi sabunlu suyla yıkamak ve buz kompleksi yapmak gerekir. Arının iğnesi kalmışsa hemen çıkartılmalıdır. Arıya karşı alerjiniz varsa ilacınızı mutlaka yanınızda taşıyınız.

Böcek ısırıklarından koruyan spreyler 2 yaşından büyük çocuklara kullanılabilir. Direk cildimize değilde elbiselere sürülebilir. Pikniğe giderken tatlı kokulu parfümler sürmeyiniz. Arı sokmasına amonyak kullanmayın. Amonyak dezenfektandır fakat farklı reaksiyonlara neden olabilir. Eğer arı ve böcek ısırığı açık yara değilse ve kanamıyorsa kolonya sürülebilir.

Kepekli un ve yulaf unu yatıştırıcı özelliği ile böcek ısırıklarına ve kaşıntılara çok iyi gelir. Açık yara yoksa yulaf ununu sulandırıp sürebilirsiniz. Kaşındığında yara oluşur ve enfeksiyona neden olur bu nedenle çok kaşımadan önlemek gerekir.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *