deneylerde neden fare kullanılır

BİLİMSEL DENEYLERDE NEDEN HEP FARELER KULLANILIR

Aslında çok dikkat çeken ve merak edilen bir konudur farelerin denek olarak kullanılması. Çünkü TV’de izlediğimiz yada okuduğumuz bir haberde sürekli şu kelimeyi duyarız;” fareler üzerinde yapılan deneyler gösterdi ki…” eminim hepiniz bu sözü duymuşsunuzdur. Peki hiç merak ettiniz mi bilimsel deneylerde kobay olarak neden hep fareler kullanılır sizce. Bakın uzmanlar bunu nasıl açıklıyor.

Farelerin küçük yer kaplamayan ve kolay taşınan hayvanlar olması kobay olarak seçilmelerinin başlıca sebebidir diyebiliriz. Üstelik fareler çok üreyen ve devamlı kullanılabilecek hayvanlardır. Fakat yapılacak bilimsel araştırmalar için kullanılacak fareler özel olarak yetiştirilir. Zira bakteri ve mikrop taşımamaları önemlidir. Laboratuvar hayvanları oldukça pahalı hayvanlardır. Genelde deneylerde kullanılacak fare ve tavşanlar bu amaç için onları özel olarak yetiştiren şirketlerden satın alınırlar. Bu hayvanların bilim adamlarının yapacakları deneylerde sonuçları etkileyebilecek hastalık mikrop gibi faktörlerden arındırılmış olmaları gerekmektedir. Genellikle bu tür laboratuar hayvanları üreten şirketler ürettikleri hayvanların sağlıklı olduklarını garanti ederler dolayısıyla bu da hayvanları diğer evcil hayvan dükkanlarında satılanlardan daha pahalı yapar.

Bilimsel deneylerde farelerin seçilmelerinin bir diğer sebebi ise; farelerin memeli sınıfının çok iyi bir temsilcisi olmalarıdır. Farelerde alınan bir sonucun insanlara da uygulanabilme olasılığı yüksektir. Bu laboratuar hayvanları birçok hastalığın iyileştirilmesi yolunda insanlar için yararlı deneylerde kullanılmışlardır. Pekçok insan fareleri pis bir hayvan olarak nitelendirse de bize sağlık veren ilaçları bile ilk deneyenin bir fare olduğunu unutmamak gerekir sanırım..

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *