vajina kokusu nasıl giderilir

VAJİNA KOKUSU NEDENLERİ NELERDİR NASIL ÖNLENİR

Vajina kokusu kadınlar arasında çok yaygın bir sorundur. Genellikle her kadın hayatının bir döneminde vajina kokusu problemi ile karşı karşıya kalmıştır. Vajina kokusunun nedeni Vajinada aşırı bakteri oluşumudur. Ayrıca sigara içmek, birden fazla partner ile beraber olmak ve vücut ısısındaki değişiklik vajinal kokunun diğer nedenleri arasında yer alır.

Vajina Kokusunu Önlemenin Yolları:

* Sentetik iç çamaşırlarının yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.

* Mümkün oldukça bol giysiler giyin. Sıkı pantolonlar giymeyin ve genital bölgenin nefes aldığından emin olun. Hatta geceleri iç çamaşırı giymeden uyuyabilirsiniz. Böylece vajina hava alır ve vajina kokusu yada kaşıntı son bulur.

* Vajina kokusunu engellemek için antibiyotik almayın; çünkü antibiyotikler vajina kokusunu engellemenize yardımcı olmaz.

* Eğer tampon kullanıyorsanız tamponunuzu sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

* Cinsel hayatınız aktifse, her ilişkiden sonra mutlaka idrara çıkın. Bu yöntem vajinanızdaki bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. Bu yolla vajinal kanalın dışındaki bakterilerden de kurtulabilir ve bakterilerin idrar yoluna girmesini önleyebilirsiniz.

* Kondom kullanmakta vajina kokusunu önlemede yardımcıdır. Kondom vajinal kokuya neden olan enfeksiyonları engeller. Ayrıca ilişkiden sonra duş alıp sirkeli suyla vajinanızı yıkayabilirsiniz. Sirkeli suyu sürekli kullanmayınız, sadece koku sorunu olduğu dönemlerde yararlanabilirsiniz.

* Birden fazla partnerle ilişkiye girmekten sakının. Bu, sadece vajinal kokuya neden olmaz ayrıca sek yoluyla bulaşan hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu hastalıkların bazıları ölümle bile sonuçlanabilir. İlişkiye girmeden önce, partnerinizin herhangi bir cinsel hastalığı olmadığından emin olun.

* Ayran, vajinal kokuyu engelleyen en etkili yollardan biridir. Yoğurt da kokudan kurtulmanızı sağlayacak etkili yollar arasındadır. Koku gidene kadar düzenli olarak yoğurt yiyin ve ayran için. Aşırı şeker içeren yiyecekler yerine daha sağlıklı gıdalar tüketin.

Vajinal Koku İçin Bitkisel Çözüm:
Vajinal koku riskini ortadan kaldırmak için iki üç damla çay ağacı yağını su ile karıştırın ve vajinanıza sürün. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliğe sahiptir ve vajina kokusunun önlenmesine iyi gelir.

Vajinal koku, önemli bir sorundur hatta evlilik yaşamınızı mahvedebilir. Eğer yukarıda bahsedilen yöntemlerle kokudan kurtulamazsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu kokunun altında başka sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Sağlıklı günler dileriz.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *